Анемія у дітей: причини, симптоми, лікування

Чому у дітей виникає анемія, чим вона небезпечна і як її лікувати.

Причини та симптоми анемії у дітей
Причини та симптоми анемії у дітей
Фото из открытых источников

Анемія – це стан, при якому у одиниці об’єму крові знижується рівень еритроцитів та/або гемоглобіну. При анемії органи і тканини тіла страждають від нестачі кисню. По-іншому анемію називають малокрів’ям. Це захворювання може бути як самостійним, так і симптомом якоїсь патології.

У дітей часто діагностують анемію, причому найбільш схильні до малокрів’я діти до 3 років (40% випадків) і підлітки (30% випадків).

10 симптомів зниженого гемоглобіну

Види анемії

Залежно від причини анемії існують такі її види:

  1. Дефіцитні анемії (коли є нестача тих чи інших чинників кровотворення). Найпоширеніший вид – залізодефіцитна анемія. Також бувають вітамінодефіцитні (на фоні нестачі фолієвої кислоти або вітаміну В12) та протеїнодефіцитні.
  2. Анемії через порушення кровотворення у кістковому мозку (апластична та гіпопластична). Можуть бути спадковими та набутими.
  3. Анемії через втрату крові (постгеморагічні). Бувають гострими та хронічними.
  4. Анемії через посилене руйнування еритроцитів.

Чому виникає анемія у дітей

Причини анемії у дітей залежать від першочергового чинника і можуть бути такими:

  • Залізодефіцитна анемія. Найпоширеніша форма анемії у дітей. Виникає через нестачу заліза, що потрапляє з їжею, або через його погане засвоєння.
  • Дефіцитна анемія. Розвивається на фоні нестачі фолієвої кислоти або вітаміну В12.
  • Гемолітичні анемії. Рідкісна форма анемій, коли червоні кров'яні клітини руйнуються швидше, ніж виробляються. Це відбувається через генетичні порушення, аутоімунні реакції та інші фактори.
  • Анемії через інфекції. Деякі інфекційні хвороби (наприклад, малярія) можуть знижувати кількість червоних кров’яних клітин у крові.
  • Хронічні хвороби. Анемію можуть викликати, наприклад, хронічні захворювання кишківника, на фоні яких погано всмоктуються поживні речовини.
  • Паразитарні інфекції. Анемія може виникати, коли у дитини є зараження гельмінтами.
  • Анемія на фоні ексудативного діатезу.
  • Недоношеність. Практично у кожної недоношеної дитини є анемія.
  • Анемія через вогнища хронічної інфекції (тонзиліт, аденоїдит тощо).
  • Інші причини анемій. Це можуть бути вроджені аномалії червоних кров'яних клітин, неповноцінне харчування, вплив токсинів або ліків тощо.

Симптоми анемії у дітей

Норми гемоглобіну у дітей:

  • для новонародженого – 130 г/л;
  • для 3-місячної дитини – 100 г/л та вище;
  • для дитини 1-3 років – 110 г/л і вище;
  • діти 4-12 років — 115 г/л;
  • підлітки 12-16 років — 120 г/л.

Симптоми анемії у дитини можуть бути такими (загальноанемічні та специфічні):

  • загальна слабкість;
  • запаморочення;
  • головний біль;
  • бліда шкіра;
  • задишка при невеликому фізичному навантаженні;
  • втрата свідомості;
  • прискорене серцебиття, зміни на ЕКГ;
  • зниження успішності у школі, якщо дитина навчається;
  • часті хвороби інфекційного характеру.

Якщо у дитини є дефіцит заліза, крім вищезазначених симптомів, можуть проявлятися й такі:

  • суха шкіра, тріщини на ній;
  • випадіння волосся, ламкість та зміна форми нігтів;
  • заїди в куточках рота (ангулярний стоматит);
  • зміни нюху та смаку;
  • лабільність психіки, часті зміни настрою, дратівливість;
  • слабкість м’язів.

Якщо анемія розвивається на фоні дефіциту фолієвої кислоти та вітаміну В12, до основних симптомів анемії додаються: язик стає наче «лакований», малинового відтінку, є розлади стільця, поганий апетит, нудота. При нестачі вітаміну В12 з’являються проблеми з нервовою системою (м’язова слабкість, «повзання мурашок» у руках і ногах, «ватяні ноги»).

Якщо анемія – наслідок порушень у системі кровотворення, можливі такі симптоми, як часті носові кровотечі, дрібні крововиливи на шкірі, інфекційні захворювання, що рецидивують.

При гемолітичних анеміях шкіра набуває жовтуватого відтінку, збільшуються печінка та селезінка. Часто діти зі спадковою формою гемолітичної анемії відстають у фізичному розвитку від своїх однолітків. Якщо наступає гемолітичний криз (різке зниження гемоглобіну), у дитини виникає біль та стрибок температури тіла – необхідна невідкладна медична допомога.

Якщо ви бачите у своєї дитини подібну симптоматику, обов’язково зверніться до лікаря, щоб якнайшвидше виявити причину анемії і почати лікування.



Як діагностувати анемію

Діагностують анемію у кілька етапів. Спочатку дитину оглядає педіатр, з’ясовуючи усі симптоми, вислуховуючи скарги. Далі дитину відправляють на обстеження, що допоможе виявити хворобу, її ступінь та вид, щоб призначити правильне лікування анемії. Для діагностики анемії потрібні такі лабораторні аналізи:

  • загальний аналіз крові;
  • аналіз крові на вміст заліза, фолієвої кислоти та вітаміну В12;
  • біохімічний аналіз крові (важливі показники – загальний білірубін та його фракції).

Якщо є необхідність, можливе проведення пункції кісткового мозку, щоб дослідити матеріал. Також призначаються такі інструментальні обстеження, як ЕКГ, УЗД органів черевної порожнини, ФГДС (обстеження ШКТ).

Ступінь тяжкості анемії оцінюється за такими показниками (вміст еритроцитів і гемоглобіну):

  • анемія легкого ступеня – Hb 110–90 г/л, Er – до 3,5 х 1012/л;
  • анемія середнього ступеня – Hb 90–70 г/л, Er – до 2,5 х 1012/л;
  • анемія тяжкого ступеня – Hb менше 70 г/л, Er – менше 2,5 х 1012/л.

Як лікувати анемію у дітей

Тактика лікування анемії у дитини залежить від її виду та тяжкості перебігу. Лікар обов’язково призначає спеціальну дієту, вводячи до раціону більше продуктів, що містять залізо. Якщо це дитина грудного віку, важливо вчасно вводити їй прикорм. Якщо дитина виключно або паралельно на грудному годуванні, мамі потрібно скоректувати свій раціон, бо анемія у неї може бути причиною анемії у дитини. Дітям старшого віку потрібно їсти достатньо продуктів, що містять залізо. Але вищезазначені методи – це швидше профілактика анемії, а не лікування.

Основне лікування анемії у дітей – це визначення її причини і усунення цього фактору. Зазвичай призначаються препарати заліза, а у тяжких випадках – переливання крові. Лікуванням анемії повинен займатися виключно лікар, самолікування тут заборонене.



Чим небезпечна анемія у дітей

Щодо прогнозів хвороби, то все залежить від форми анемії. Якщо це дефіцит заліза, то на фоні адекватного лікування дитина повністю одужує. Якщо ж причина анемії – тяжкі спадкові фактори, прогноз може бути незадовільний. Але коли анемія діагностована вчасно, а лікування проведено правильно, дитина одужує. Якщо анемія у дитини виявлена пізно або не було проведено належного лікування, можливі такі небезпечні наслідки:

  • серцева недостатність;
  • затримка фізичного, психічного та розумового розвитку;
  • втрати свідомості;
  • часті інфекційні хвороби на фоні ослаблення організму.

Щоб залишити коментар, необхідно авторизуватися

Коментарі

Коментарі відсутні


Читайте також:

Как повысить гемоглобин ребенку

У детей до пяти лет часто бывает пониженный гемоглобин. Вот наши советы, какие продукты содержат много железа

Как заподозрить анемию у ребенка и что делать?

Чаще всего анемия у ребенка развивается из-за неналаженного процесса кроветворения или из-за быстрого роста, когда организму требуется много питательных веществ

Диета, насыщенная железом, необходимая при анемии

План диеты при анемии должен включать баланс продуктов, богатых железом, таких как листовые овощи, постное мясо, орехи и семена

Задишка: симптоми, причини, лікування

За статистикою, біля 25% людей хоч раз в житті стикаються з такою проблемою, як задишка. Найпоширеніші причини цього явища – проблеми з дихальною або серцево-судинною системами.

Синдром неспокійних ніг: що це таке і як позбавитись

При цьому синдромі у ногах у стані спокою відчувається дискомфорт: печіння, поколювання, «повзання мурашок», свербіж, ломота і навіть гострий біль. Причому кожна людина відчуває цей дискомфорт по-своєму. Зазвичай синдром неспокійних ніг турбує ввечері або вночі. А вдень, коли людина рухається, такого синдрому немає.

Що таке коагулограма і що показує цей аналіз

Коагулограму зазвичай призначають вагітним, людям з захворюваннями печінки, кровоносних судин, імунної системи та перед хірургічними операціями. Також коагулограму періодично повинні здавати люди, що приймають препарати для розрідження крові або деякі інші ліки.

Почему кружится голова

Головокружения могут происходить из-за скачков давления, резких поворотов головы, когда человек утром встает с постели и смотрит вверх. Но существуют также и болезни, симптом которых - головокружение.

Бледность лица и возможные заболевания

Если ваша кожа лица бледная, это может быть анатомической особенностью, а может - следствием какого-либо заболевания. В любом случае проблему не стоит игнорировать.

Как повысить гемоглобин без лекарств при помощи натуральных средств

Многие люди могут повысить уровень гемоглобина благодаря переменам в питании или употреблению специальных добавок

Носки и варежки в любую погоду или почему некоторые постоянно мерзнут

Есть люди, которые мерзнут в любую погоду и при любых температурах и причин этому может быть несколько.

Лікування раку головного мозку: які методики використовують за кордоном

Злоякісні новоутворення мозку є тяжкою групою захворювань із несприятливим прогнозом. Розраховувати на хороші результати лікування можна лише в тому випадку,...

14 продуктів, що виводять канцерогени з організму

За останні десятиліття вчені, що займаються дослідженнями раку, довели: те, що ми їмо, впливає на ризики виникнення онкології. Також науковці склали список найкорисніших продуктів, що є профілактикою раку (особливо шлунку, товстої кишки і молочної залози).

Хірургічне лікування раку підшлункової залози: які операції проводять у німецьких клініках

Лікарі німецьких клінік успішно проводять навіть найскладніші хірургічні втручання при раку підшлункової залози, а також використовують додаткові методи, які знижують ризик рецидиву або дозволяють довго контролювати збільшення пухлини на пізніх стадіях хвороби.

Лечение Лютецием

Рак простаты 4 стадии с отдаленными метастазами – звучит как приговор. Но европейские онкологи с этим утверждением не согласны. Уже...

Brca 1 - израильские ученые победили болезнь с «еврейским геном»

Результаты израильского исследования были представлены в начале июня 2021 года на заседании Американской ассоциации онкологов. Кроме того, статью об исследовании...
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю