Аномальна спека: як захистити серце
Як зменшити негативний вплив спеки на серцево-судинну систему?

Останніми днями в Україні фіксується аномальне підвищення температури повітря. Це негативно впливає насамперед на людей з захворюваннями серцево-судинної системи. За статистикою, 67 % причин смертності в Україні – це якраз захворювання серця і судин.
Лікарі розповіли, чим небезпечна спека і що робити, аби уникнути проблем зі здоров’ям.
Чим небезпечна спека для організму?
Лікарі пояснюють, що людський організм під час спеки прагне охолодитися – кров від внутрішніх органів перерозподіляється більше до шкіри. Це викликає підвищене навантаження на серце. Окрім того, у спеку змінюється склад крові, вона стає густішою, що підвищує ризик тромбозу. Втрата іонів калію та магнію провокує порушення серцевого ритму. Також важливо знати, що багато ліків, які приймають люди на фоні проблем з серцем та судинами, можуть під час спеки негативно впливати на самопочуття. Тому якщо у вас підвищений тиск, цукровий діабет або захворювання серця, обов’язково зв’яжіться зі своїм лікарем для коригування лікування у спекотні дні.
Як зменшити навантаження на серце у спеку?
Ми зібрали основні рекомендації від Американської асоціації кардіологів, як зменшити негативний вплив на серце під час аномальної спеки. Особливо радимо дослухатися до цих порад людей старше 50 років, у яких є серцево-судинні захворювання або надмірна вага.
- Не виходьте на вулицю, коли сонячна активність найбільша (з 12:00 до 15:00).
- Не забувайте про «правильний» одяг у спеку. Обирайте легкий, світлих кольорів одяг з тканини, що добре «дихає» (бавовна). Важливо носити капелюх і сонцезахисні окуляри. Пам’ятайте й про крем від сонця (захисний фактор – не менше 15). Перед кожним виходом на вулицю або найменшим фізичним навантаженням у спеку випивайте по дві склянки води. При цьому краще уникати напоїв, що містять кофеїн, а також алкоголю. Під час прогулянки у спекотний день частіше робіть перерви, відпочивайте. Зупиніться у тінистому місці на кілька хвилин, випийте води, а потім йдіть далі.

Симптоми теплового удару
У спеку слідкуйте за своїм організмом і звертайте увагу на такі симптоми теплового удару:
- підвищене потовиділення;
- головний біль;
- шкіра волога і холодна, озноб;
- запаморочення і навіть втрата свідомості;
- слабкий або, навпаки, пришвидшений пульс;
- судоми м’язів;
- пришвидшене дихання;
- нудота або блювання.
Якщо ви помітили у себе подібну симптоматику, якнайшвидше дістаньтеся прохолодного місця. Охолодіться (прохолодний душ, прохолодні напої). Якщо це не допомогло, викличте швидку допомогу.
Які захворювання загострюються у спеку

Як допомогти серцю у спеку?
Кардіологи рекомендують людям з проблемами серцево-судинної системи під час спеки приймати ретинол (вітамін А), який захищає судини від атеросклерозу. Багато вітаміну А у моркві, риб’ячому жирі, молоці.
Також корисним для серця лікарі називають вітамін С, що руйнує шкідливий холестерин і зміцнює серцевий м’яз. Вітамін С міститься у смородині, шипшині, болгарському перці і в усіх цитрусових.
Далі – вітамін Е (токоферол). Вітамін Е перешкоджає формуванню вільних радикалів, які негативно впливають на серцевий м’яз і судини, запобігає окисленню жирів. Найбільше вітаміну Е міститься у олії, горіхах, печінці.
Комментарии