Як ліки впливають на поведінку людини
Парацетамол, статини, антидепресанти, ліки від астми, алергії та хвороби Паркінсона змінюють нашу особистість.
Кожного дня ми приймаємо якісь ліки і навіть не замислюємося, який вплив вони спричиняють на нашу поведінку. Вчені ж довели: деякі препарати здатні змінювати наші соціальні стосунки, викликати напади агресії, ігрову залежність і навіть стати причиною шахрайських нахилів. Звичайний парацетамол, найпоширеніший препарат у світі, наприклад, здатен викликати психотропні побічні ефекти.
Ібупрофен чи парацетамол: що краще приймати?
Статини викликають агресію
Беатріс Голомб, дослідниця із Каліфорнійського університету в Сан-Дієго розповіла про приклади зміни особистості пацієнтів, що приймали препарати для зниження рівня холестерину (статини). Чоловік, який хворів на цукровий діабет, вирішив взяти участь у дослідженні ефективності ліків від підвищеного холестерину (статинів). Раніше цей чоловік був максимально врівноваженим та спокійним, але на фоні лікування різко почав проявляти агресію за кермом авто. Він перестав водити автомобіль, але напади люті все одно продовжувались, що створювало проблеми у родині. З часом чоловік зрозумів, що зміни у його характері почалися з прийомом статинів. Він кинув приймати ліки і вже через два тижні став тією самою врівноваженою людиною, якою був на початку дослідження.
Беатріс Голомб продовжувала вивчати тему впливу статинів на особистість людини і виявила, що це напряму пов’язане з руйнуванням кар’єр, шлюбів і навіть вбивствами.
І кожного разу люди відзначали, що зміни в їхній поведінці відбувалися саме тоді, коли вони починали лікуватися статинами. І як тільки припиняли пити препарати – негативні симптоми зникали. Голомб каже, що багато людей так і не змогли усвідомити зв'язок між прийомом статинів і змінами у поведінці, так що це закінчувалось навіть самогубствами.Як звичайні ліки впливають на особистість
Ми точно знаємо, що, наприклад, психоделічні препарати впливають на нашу поведінку. Але навіть не підозрювали, що звичайні ліки, які багато хто приймає щодня, теж здатні змінювати наш характер. Це засоби від парацетамолу і антигістамінів до антиастматичних ліків, статинів та антидепресантів. Усі ці препарати здатні викликати тривожність, роздратованість, агресію, знижувати вміння співчувати та навіть змінювати нашу особистість. Цей процес може відбуватися майже непомітно, а може, навпаки, різко. У 2011 році батько двох дітей із Франції, приймаючи ліки від хвороби Паркінсона, помітив у себе появу гомосексуальної та ігрової залежності, а також ризикованої поведінки. Згодом від подав до суду на компанію GlaxoSmithKline.
У 2015 році чоловік, що в інтернеті переслідував неповнолітніх дівчат, пояснив таку свою поведінку тим, що приймав ліки від ожиріння з діючою речовиною фентерміном.
Тобто якщо правда, що звичні для нас ліки негативно впливають на нашу особистість, то це торкається мільйонів людей по всьому світу. За статистикою, у США, наприклад, кожного року люди купують 49 тися тонн парацетамолу (тобто десь 298 таблеток на людину). У Великій Британії кожна десята людина старша 65 років за тиждень приймає вісім різних препаратів.
Атеросклероз: симптоми, причини, обстеження та лікування
Вперше Голомб запідозрила, що ліки для зниження рівня холестерину змінюють особистість, 20 років тому. Після цікавого дослідження виявилося, що люди, у яких знижений холестерин, мають високі шанси померти насильницькою смертю. Ще були дослідження у приматів: низькохолестеринова дієта викликала у них агресію. Виявилося, що низький холестерин впливає на рівень серотоніну – гормону, що покращує настрій і регулює поведінку у суспільстві. Низький рівень серотоніну викликає у поведінці насильство, дратівливість, агресію, вбивство та самовбивство.
Домінік Мішковський, дослідник з Університету Огайо, виявив невідомий побічний ефект давно знайомого нам парацетамолу. Парацетамол зменшує фізичний біль, впливаючи на ділянку мозку, що формує емоції. Виявилося, що ця ділянка також відповідає за емпатію (здатність до співчуття). Тобто прийом парацетамолу може знижувати наше вміння співчувати іншим.
Вчені також нещодавно довели, що ліки від астми викликають гіперактивність з синдромом дефіциту уваги. Припускають, що це відбувається через зміну рівня серотоніну або виникнення запалення на фоні прийому антиастматичних засобів.
Що стосується антидепресантів, то їхній вплив на особистість людини логічний та очевидний. Наприклад, доведено, що антидепресант пароксетин не лише зменшує тривогу і страх, а й знижує відчуття провини, заздрощів та ревнощів. Тобто це не лише вплив на настрій, а й зміна особистості пацієнта.
Звичайно, ніхто не закликає перестати приймати життєво необхідні ліки. Адже антидепресанти запобігають самогубствам, зниження холестерину зменшує ризики серцево-судинних захворювань, парацетамол позбавляє болю. Але все-таки кожна людина повинна усвідомлювати побічні ефекти від таких препаратів, тобто їхній вплив на психіку.
Коментарі