Відомі заспокійливі препарати, які НЕ працюють
Список препаратів, які не потрібно купувати, бо вони не заспокоюють нерви.
- Які заспокійливі не працюють
- Гліцин
- Адаптол
- Тенотен
- Фенібут
- Мелатонін
- Заспокійливі на рослинній основі
Лікар Юрій Черній на своїй сторінці у Facebook «Типовий медик» перерахував неефективні заспокійливі препарати, які часто призначаються пацієнтам.
«Вибір заспокійливих ліків, препаратів від стресу, для покращення сну, від втоми та для стимуляції роботи головного мозку подекуди нагадує вітрину у великому супермаркеті – аж очі розбігаються! Однак за чималим асортиментом можуть ховатися недієві настоянки або ж таблетки з цукром всередині, котрі допоможуть хіба що полегшити наш гаманець», – каже Юрій Черній.
У цей важкий для українців час попит на заспокійливі препарати (анксіолітики) зріс у рази. Люди, що перебувають у стресі, тривозі, страху, переживають свої власні життєві негаразди, звичайно, шукають ліки, які б могли хоч трохи зменшити навантаження на нервову систему. Погодьтеся, вибір подібних препаратів в аптеках – просто колосальний, причому, судячи з інструкції, такі ліки працюють комплексно: знижують тривожність, дратівливість, покращують настрій і нормалізують сон.
Кожен з нас може відразу згадати хоча б два-три препарати, що заспокоюють нервову систему і лікують стрес. Але чи насправді ліки, про які ми чули або навіть приймали, ефективні?
Які заспокійливі не працюють
У нашому суспільстві укорінилося переконання у 100%-й дієвості тих чи інших ліків від стресу. Давайте спробуємо розібратися, чи так це насправді. Ось список недієвих і навіть небезпечних заспокійливих, про які ми точно чули і які часто призначаються лікарями.
Кардіолог розповіла, як не захворіти через стрес
Гліцин
Мабуть, цей препарат найчастіше призначають при тривозі і стресі, запевняючи, що він «безпечний, ефективний та не має жодних побічних дій». Гліцин – це замінна амінокислота, що виробляється нашим власним організмом і входить до складу майже всіх білків у ньому.
В інструкції до «Гліцину» написано, що він зменшує психоемоційну напругу, підвищує розумову активність, покращує настрій, працездатність та сон. Насправді більш-менш доведеним є використання «Гліцину» при лікуванні шизофренії. А от ніякого заспокійливого ефекту ця амінокислота не має. Так, гліцин як складова білків нашого організму є необхідною і бере участь у важливих процесах, один з яких – правильна робота головного мозку. Але щоб поповнити запаси гліцину, краще просто збільшити у раціоні такі продукти, як м'ясо, риба, молоко та бобові.
Адаптол
Ще один популярний «заспокійливий» препарат «Адаптол» («Мебікар»), що часто призначається «при стресі, дратівливості, синдромі дефіциту уваги, тривозі» тощо. «Адаптол» синтезований у часи колишнього СРСР у м. Казань. Препарат мав кілька незначних досліджень стосовно своєї ефективності, але без достовірних результатів і лише у межах країни походження. Тобто достовірної інформації про дію препарату просто немає.
Тенотен
«Тенотен» вважається універсальним препаратом для заспокоєння нервової системи, оскільки в інструкції вказано, що він зменшує тривожність, працює як стресопротектор та нейропротектор.
Насправді «Тенотен» недостатньо вивчений, бо він дуже мало досліджувався, має невелику вибірку, а більшість досліджень проводилися самим виробником препарату. Саме тому вважається, що призначення «Тенотену» як заспокійливого і нейропротектора є повністю невиправданим.5 вправ для самодопомоги при стресі: поради психолога
Фенібут
«Фенібут» («Ноофен», «Нообут») вважається корисним для покращення роботи головного мозку, пам’яті, швидкості реакцій тощо. Цей препарат позиціонується як той, що стимулює проведення нервових імпульсів у головному мозку. Його винахідники задумували «Фенібут» як більш безпечні ліки у порівнянні з аналогами. Але на сьогодні немає ніяких досліджень, які б підтверджували ефективність та можливі побічні дії «Фенібуту». Але натомість доведено, що препарат викликає залежність і синдром відміни з серйозними симптомами (психомоторне збудження, порушення свідомості, судоми, галюцинації).
Мелатонін
Поява цієї дієтичної добавки свого часу стала проривом, адже їй приписували такі властивості, як лікування стресу, порушень сну, зменшення тривожності та навіть боротьба зі старінням і пухлинами.
Насправді мелатонін – це гормон, що регулює процес засинання (починає він виділятися, коли людина знаходиться у темряві). Деякі лікарі використовують мелатонін для лікування такого синдрому, як джетлаг (затримка фази сну), а також для зняття передопераційного стресу. Але на сьогодні мелатонін відсутній у списку лікарського засобу з доведеною ефективністю.Заспокійливі на рослинній основі
Найчастіше люди купують заспокійливі засоби на натуральній основі, яких на ринку просто безліч. Найпопулярніші з них: валеріана, глід, пустирник, піон, м’ята перцева, пасифлора, звіробій тощо. Ну і комбіновані рослинні препарати: «Корвалол», «Персен», «Ново-Пасит», «Валокормід». Але всі ці ліки об’єднує одне – вони недостатньо вивчені, не мають визначеної дози, невідомі їхні побічні ефекти та взаємодія з іншими препаратами.
«Надзвичайно важливо зазначити, що відсутність доказів ефективності дії вищевказаних препаратів не тільки вказує на те, що прийом таких «ліків» є часто безпідставним, а й дає зрозуміти, що неконтрольоване та неузгоджене зі спеціалістом їхнє використання може бути шкідливим для організму, адже невивченими залишаються побічна дія та сумісність з іншими ліками. Тому у випадку, коли виникла потреба у використанні будь-яких заспокійливих, завжди краще проконсультуватись з фахівцем, який знається на всіх тонкощах фармакотерапії», – зазначає Юрій Черній.
Також людям з симптомами стресу потрібно пам’ятати, що покращити психологічний стан насамперед можна завдяки правильному сну, здоровому харчуванню, регулярній фізичній активності, спілкуванню з людьми та роботі з психологом. А от заспокійливі препарати – на другому плані, коли перелічені засоби не допомагають досягти психологічної рівноваги.
Коментарі