Як зрозуміти, що у вас нестача вітаміну D
Що таке вітамін D, для чого він потрібен і як виявити його дефіцит. Норми вітаміну D.
- Вітамін D: що це і звідки його брати
- Чим важливий вітамін D
- Симптоми дефіциту вітаміну D
- Які норми вітаміну D
Саме взимку зазвичай ми страждаємо на нестачу вітаміну D, адже надворі буваємо нечасто, день короткий, а сонця мало. Найменше ми отримуємо цього важливого вітаміну у період з листопада по березень, бо УФ-індекс в цей час занадто низький, скільки б часу надворі не перебували.
Вітамін D: що це і звідки його брати
Всі ми знаємо, що вітамін D виробляється у шкірі під дією ультрафіолетових променів, тобто сонця. До речі, вітамін D – насправді не класичний вітамін, а природний стероїдний гормон. Як же підвищити його рівень? Звичайно, можна частіше їздити у відпустку туди, де тепло й сонячно, але, мабуть, найпростіший варіант – це прийом вітаміну D у вигляді добавок.
Звичайно, є продукти, що містять вітамін D (наприклад, тунець, скумбрія, лосось, сардини, печінка тріски, яєчний жовток, сир, молочні продукти тощо). Але вміст вітаміну там настільки малий, що отримати добову дозу просто неможливо. Отже, існує лише два варіанти: сонце або вітамінні комплекси.
Чим важливий вітамін D
Цей вітамін (гормон) бере участь у багатьох важливих процесах, що відбуваються у нашому організмі:
- Підтримка здоров'я кісток. Вітамін D сприяє насиченню кальцієм та фосфором кісток і зубів, що є важливим для їхнього зміцнення та нормальної структури. Вітамін D – це профілактика рахіту у дітей.
- Регуляція рівня кальцію та фосфору в крові. Вітамін D допомагає контролювати рівень цих мінералів в крові, що важливо для правильного функціонування м'язів, нервів і інших клітин. Профілактика остеопорозу.
- Зміцнення імунної системи. Вітамін D бере участь у регуляції імунної системи та захисту від інфекцій. Він може впливати на вироблення антимікробних білків та інших елементів імунної відповіді.
- Підтримка функції м'язів. Вітамін D впливає на м'язову функцію і допомагає у підтримці м'язової маси та сили.
- Регуляція клітинного поділу. Вітамін D впливає на різні аспекти клітинного росту, зокрема, на контроль поділу клітин, а також на нормальний метаболізм.
- Правильна робота щитоподібної залози.
- Регулює серцебиття і підтримує нормальний рівень артеріального тиску.
- Працює як профілактика злоякісних процесів у організмі.
- Профілактика хвороби Альцгеймера, депресії та проблем з когнітивними функціями у літніх людей.
Симптоми дефіциту вітаміну D
Зверніть увагу на деякі симптоми, що можуть вказувати на нестачу вітаміну D:
- біль у кістках, суглобах та м'язах;
- проблеми з кістками (остеопороз у дорослих або рахіт у дітей);
- слабкість м’язів та швидка втомлюваність;
- погіршення роботи імунної системи;
- проблеми зі сном;
- проблеми зі шкірою (сухість, свербіж, висипання), тривале загоєння ран;
- ламкість нігтів та волосся;
- часті зміни настрою або депресія;
- головні болі;
- проблеми з травленням, закрепи, втрата апетиту;
- печіння у роті та горлі;
- зниження зору;
- підвищення тиску;
- складна вагітність, порушення циклу або рання менопауза у жінок.
Але лише за симптомами складно зрозуміти, що причина – саме нестача вітаміну D, тому обов’язково потрібно здати аналіз крові. Лікарі рекомендують робити це двічі на рік.
Які норми вітаміну D
Якщо лікар виявив у вас нестачу вітаміну D, вам потрібно знати його добові норми для дорослих, дітей та вагітних жінок. Такі норми можуть змінюватися у залежності від статі людини, фізіологічних особливостей, клімату, у якому вона проживає, тощо. У різних країнах свої рекомендації, а норми вітаміну виражаються у міжнародних одиницях (МО) або мікрограмах (мкг). Ось загальні цифри:
- Для дорослих. Зазвичай рекомендована денна доза вітаміну D для дорослих знаходиться в межах від 600 до 800 МО, або 15-20 мікрограмів.
- Для дітей. Дітям може знадобитися менше вітаміну D у порівнянні з дорослими. Зазвичай рекомендована денна доза для дітей може бути від 400 до 600 МО або 10-15 мікрограмів.
- Для вагітних та жінок, що годують грудьми. Жінкам у цьому стані може бути рекомендована більш висока доза вітаміну D, приблизно від 600 до 800 МО або 15-20 мікрограмів.
Коментарі