Холтер-моніторинг: що це та навіщо його призначають

Як проводиться дослідження та у яких випадках його призначають?

Холтер-моніторинг роботи серця
Холтер-моніторинг роботи серця
Фото из открытых источников

Холтерівське моніторування (Холтер-моніторинг) – сучасне функціональне дослідження, що допомагає визначити стан серця та виявити проблеми, які не видно на звичайній електрокардіограмі. За допомогою Холтера лікар може побачити, як працює серце пацієнта у звичайному житті (під час емоційних та фізичних навантажень, під час сну та денної активності).
Зазвичай Холтер моніторить роботу серця від 12, 24, 48 годин до 7 днів. Така діагностика допомагає виявити зміни у частоті серцевих скорочень, ритмі та амплітуді. Сьогодні Холтер-моніторинг – одне з найпопулярніших та найякісніших досліджень серця.

Як працює Холтер?

Холтер – дослідження тривале, але найчастіше призначається на 24 години. Сам апарат з автономним джерелом живлення (портативний пристрій під назвою електрокардіограф) за виглядом та розмірами схожий на музичний плеєр. Пацієнт роздягається до пояса, а до основних точок зняття показників ЕКГ (у районі грудної клітини) кріпляться спеціальні присоски з одноразовими електродами. Від них йдуть дроти до апарату на акумуляторі. Холтер записує роботу серця та зберігає всі дані на вбудовану пам'ять електрокардіографа, поміщеного у сумочку на талії пацієнта. За добу людина повертається до клініки, реєстратор знімають і всі дані переносять на комп'ютер. Потім лікар вивчає інформацію та розшифровує ці дані.
Зазвичай під час моніторингу кардіолог просить пацієнта вести спеціальний щоденник, у який потрібно записувати свої неприємні симптоми (болі в серці, задишка, тахікардія, головний біль тощо), фіксувати фізичну активність, прийоми їжі та ліків, денний та нічний сон. Протягом дослідження потрібно стежити, щоб на прилад не потрапила вода, а також уникати електромагнітних хвиль (мінімізувати використання комп'ютера та телефона, а також не користуватися мікрохвильовою піччю).

Коли призначають Холтер?

Існують три показання до Холтер-моніторингу:
  1. діагностика аритмій серця;
  2. діагностика ішемії міокарда (коли серцевий м'яз недоотримує кисень);
  3. контроль ефективності призначеного лікування
При деяких захворюваннях серця відбувається порушення його функціональної активності. Холтер призначають при нападах порушення серцевого ритму, при порушеннях частоти скорочень серця (надто повільні скорочення або, навпаки, занадто часті). До речі, нерідко разом із моніторингом роботи серця паралельно Холтер дозволяє досліджувати і артеріальний тиск, що необхідно при коливаннях тиску (гіпертонія). Отже, показання до проведення холтер-моніторингу такі:
  • болі в серці та за грудиною;
  • порушення ритму серця;
  • стрибки тиску;
  • задишка;
  • метеозалежність;
  • запаморочення та втрата свідомості;
  • підозра на стенокардію;
  • сонливість вдень, ранкова слабкість;
  • відчуття, що серце «завмирає»;
  • проблеми із серцем при емоційних чи фізичних навантаженнях;
  • діагностика вегетативних порушень;
  • контроль роботи електростимулятора;
  • брадикардія чи тахікардія;
  • гіпертрофічна кардіоміопатія.
Що стосується протипоказань до Холтера, то їх немає (хіба що тільки пацієнт має виражене запалення шкіри грудної клітини). Холтер показаний у будь-якому віці та при будь-яких супутніх захворюваннях.

Щоб залишити коментар, необхідно авторизуватися

Коментарі

Коментарі відсутні


Читайте також:

Кардиологи рассказали, как восстановить сердце после коронавируса

Врачи предупреждают, что на фоне болезни чаще всего страдает именно сердце. По статистике, проблемы с сердцем в постковидный период испытывает примерно треть пациентов. Если у вас легкая форма коронавируса, начинать восстанавливать сердце можно уже на 10-й день болезни.

Який тиск вважається підвищеним?

Нормальним для більшості людей прийнято вважати тиск, що не перевищує показників 130/80 мм рт. ст. Отже, якщо тиск – у межах цих значень, гіпертонії у вас немає.

Як розпізнати аритмію

Аритмія може бути небезпечною, оскільки вона здатна викликати серйозні ускладнення, серед яких або брадикардія (уповільнення серцевого ритму) або тахікардія (прискорення серцевого ритму). Це може призвести до недостатнього кровопостачання організму і важливих органів, таких як мозок, серце та легені. Аритмія може також стати причиною інфаркту, інсульту, появи тромбів тощо.

Як зрозуміти, що у вас високий тиск, якщо немає тонометра

Лікарі попереджають, що усі люди, тиск у яких 140/90 і вище, повинні обов’язково приймати антигіпертензивні препарати за призначенням лікаря та постійно контролювати тиск.

Стенокардія: що це і як лікувати?

Стенокардія – це стабільна форма ішемії серця. Найчастіше стенокардію викликають атеросклеротичні бляшки в судинах, що живлять серце. Іноді ішемія і кисневе голодування може бути наслідком спазму судин – таку стенокардію називають вазоспастичною. Також стенокардія можлива при ураженні капілярів та невеликих судин.

Факти про аспірин, яких ви не знали

До дезагрегантів (антиагрегантів) належать такі препарати, як аспірин, прасугрел, клопідогрель та тікагрелол. Дезагреганти (не плутати з антикоагулянтами) не дають тромбоцитам «злипатись» і зменшують їхню кількість, тобто це профілактика тромбів.

Що потрібно їсти, аби «поганий» холестерин не відкладався у судинах?

Цікаво, що 20 % як «поганого», так і «хорошого» холестерину наш організм отримує з їжею. А ми знаємо, що «поганий» холестерин якраз і є причиною серцево-судинних захворювань. Отже, щоб нормалізувати рівень холестерину, потрібно правильно харчуватися.

Головний біль – це НЕ симптом гіпертонії

Головна помилка у більшості людей, це те, що вони вимірюють тиск на стресі, тобто у момент нервового напруження чи при головному болю. Один з найстійкіших міфів колишнього «совка» – це те, що причина головного болю – високий тиск (гіпертонія).

Як правильно підібрати таблетки від тиску

Таблетки від тиску призначаються не на певний час прийому, а на постійній основі. Тобто їх потрібно приймати все життя. Гіпертонія, як і цукровий діабет, – захворювання хронічне, найчастіше спадкове. Гіпертонію не можна вилікувати, її можна лише тримати під контролем за допомогою препаратів, які захищають судини і органи, підтримуючи тиск на нормальному рівні.

9 симптомів проблем із серцем: не ігноруйте їх

Часто люди думають: якщо серце не болить, то й проблем немає, хоча захворювання серцево-судинної системи – найпоширеніша причина смертності у всьому світі. Виявляється, існують симптоми проблем з серцем, які можуть турбувати людину навіть кілька років до того моменту, поки виникне напад стенокардії чи навіть інфаркт.

Продукти і препарати для профілактики тромбозу

Загущення крові серйозно підвищує ймовірність тромбозів та будь-яких серцево-судинних захворювань. Статистика свідчить, що тромби найчастіше утворюються у людей після 45 років (хоча якщо ви й молодші, все одно слідкуйте, чи не занадто густа ваша кров).

Підвищений тиск: які симптоми, чому виникає і що не можна їсти?

Україна – на першому місці серед європейських країн за смертністю людей від хвороб серця і судин (а гіпертонія – це і є основна причина таких проблем). Щороку діагноз «гіпертонія» чують вперше близько 430 тис. українців. На гіпертонію в Україні хворіють 12-13 млн дорослих людей.

Кардиолог рассказала, как бороться со скачками давления

Чем лучше человек будет контролировать свое давление с помощью антигипертензивных препаратов, тем легче будут переноситься падения давления. Ваша цель – ниже 130/80 мм рт. ст. Если давление «скачет» выше этих цифр, нужна коррекция лечения. Если новые цифры давления вы сначала переносите плохо, снижать его лучше постепенно, поэтапно – чтобы сосуды привыкли.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю