Чому дітям НЕ можна давати відхаркувальні та муколітики?

Чи можна лікувати кашель у дітей муколітиками та відхаркувальними?

У чому небезпека сиропів від кашлю?
У чому небезпека сиропів від кашлю?
Фото из открытых источников

Педіатриня Катерина Величко розповіла, чому лікувати кашель у дітей муколітиками та відхаркувальними препаратами не можна.

Звідусіль ми чуємо та бачимо рекламу сиропів від кашлю – нам розповідають про їхню ефективність та безпечність. Але давайте розберемося, як ставляться до лікування кашлю у дітей в інших країнах?

«В CША Управління з продовольства і медикаментів (FDA), Агентство з регулювання лікарських засобів і продуктів охорони здоров’я (MHRA) Великобританії та Міністерство охорони здоров’я Канади, а також Американська академія педіатрії, Європейське агентство з лікарських засобів та ВООЗ – всі в один голос не рекомендують для лікування кашлю та застуди сиропи від кашлю у дітей молодше 12 років і дітей віком від 12 до 18 років, які мають проблеми з диханням», – пояснює Катерина Величко.

Як виникає кашель у дитини?

Щоб розібратися у цьому питанні, потрібно зрозуміти, що таке кашель і який механізм його виникнення.

Кашель виникає як захисна реакція організму, щоб очистити дихальні шляхи від мокротиння, слизу, якихось механічних чи хімічних часток. Кашель – це річ фізіологічна, і короткі кашльові поштовхи виникають у здорових дітей приблизно десять разів на день. Завдяки анатомічним особливостям тіла у дітей першого року життя є нюанси, що впливають на кашель:

  • дихальні шляхи коротші і мають менший діаметр;
  • через те, що м’язовий каркас у дитини слабкий, діафрагма втомлюється швидше, дихальні шляхи занадто еластичні, нервові волокна ще недостатньо мієлінізовані.

«Кашльовий поштовх – складний рефлекс з багатьма складовими.
Якщо коротко, все починається з подразнення рецепторів та нервових закінчень на слизовій дихальних шляхів (від порожнини носа й аж до дихальних бронхіол). Далі формується імпульс, який прямує в кашльовий центр – довгастий мозок. Він миттєво обробляє інформацію, моделює кашль та передає імпульс на дихальні та міжреберні м’язи, діафрагму слизової дихальних шляхів.
Повітря з великою силою і швидкістю виходить, захоплюючи з собою ті ж частинки та мокротиння – таким чином відбувається очищення дихальних шляхів, тобто кашель», – розповідає педіатриня.

Чому небезпечні сиропи від кашлю для дітей?

Рандомізовані дослідження, мета-аналізи та систематичні огляди показали: відхаркувальні засоби та муколітики працюють так само, як і плацебо, причому такі ліки можуть викликати серйозні побічні ефекти:

  1. У дитини до 2 років може легко виникнути передозування сиропом від кашлю.
  2. Сиропи від кашлю насправді токсичні, особливо ті, у складі яких є декстрометорфан, кодеїн, ментол, евкаліптова чи камфорна олія.
  3. На фоні лікування кашлю муколітиками чи відхаркувальними препаратами у дітей та підлітків змінюється психічний стан. Зазвичай це може бути млявість, збудження, іноді – навіть кома. У дитини може розвинутися пригнічення дихання, судоми чи сильне підвищення артеріального тиску, затуманеність зору, затримка сечі.
  4. Муколітики та відхаркувальні можуть спровокувати надмірну кількість слизу у бронхах, що викликає бронхоспазм або приєднання вторинної бактеріальної інфекції.
  5. Можливі побічні ефекти з боку серцево-судинної системи: порушення ритму (аритмія), дистонічні прояви, тахікардія, іноді – навіть зупинка серця.
  6. Центральна нервова система: сонливість, роздратування, запаморочення, головний біль, збудження, галюцінації.
  7. Органи шлунково-кишкового тракту: нудота та блювання, сухість у роті, закреп чи діарея.

Смертельні сиропи від кашлю: не давайте їх дітям!

ВАЖЛИВО! Не давайте своїй дитині відхаркувальні засоби та муколітики бездумно, без достатніх показів до цього і консультації з лікарем. Адже такі препарати наносять більше шкоди, аніж позитивного ефекту.


Щоб залишити коментар, необхідно авторизуватися

Коментарі

  • 17 серпня, 2023 рік Яна
    Я без назначения педиатра ни один препарат не дам. Если заболели, вызываю на дом. Получаю протокол лечения и вперед строго по списку. Единственно витамин Д зимой даю на регулярной основе. В сезон простуд для укрепления организма мультивитамины. Сама я хроник с бронхитом. Знаю, что при первых звоночках нужно начинать лечение, не затягивать. Эффективно помогают шипучие таблетки ацц бронхо эвалар. Состав комбинированный, одно дополняет и усиливает действие другого. Дозировка действующего вещества солидная 1000мг. Пару дней прием раз в сутки и кашель продуктивный, без надрыва, из лёгких все выходит хорошо.


Читайте також:

Сухой кашель у ребенка: как облегчить состояние?

Наличие мокроты при кашле - не главный критерий, по которому можно определить, какой кашель: сухой или влажный. Важный момент - это звук при кашле. Если он идет из грудной клетки - влажный. Если из гортани - сухой

Що робити, якщо дитина часто хворіє?

Повністю дозріває імунна система, коли дитина досягає 5-6 років. Новонароджене немовля впродовж перших місяців життя захищене материнськими антитілами, що містяться у грудному молоці. Якщо дитина харчується сумішшю, ризик інфекційних хвороб у неї дещо підвищується.

Чому НЕ можна давати дітям «Ніфуроксазид»?

Виробник і наукова спільнота FMA, проаналізувавши сумнівну користь «Ніфуроксазиду» і можливі серйозні побічні ефекти, вирішили ЗАБОРОНИТИ використання препарату у дітей, а також максимально відмовитись від застосування у дорослих. Тому не труїть своїх дітей!

Різні види дитячих молочних сумішей HiPP: яку вибрати залежно від потреб дитини

Молочні суміші призначені для немовлят та маленьких дітей та створені таким чином, щоб забезпечити харчування та зростання дитини. Дитяче харчування торгової марки HiPP - найкращий вибір для мам та їхніх малюків, тому що спеціалізується на сумішах для дітей з алергією або харчовими нестерпностями

Ацетон у дитини: симптоми, причини, лікування

Головний спосіб понизити ацетон у дитини – це давати їй багато пити рідини. Причому невеликими порціями, але часто (кожні 10-15 хвилин). Обирайте теплі, трохи підсолоджені напої. Наприклад, легкі відвари з сухофруктів, відвари з родзинками, мінеральну воду «Поляна» або «Боржомі», але без газу. Ідеальний варіант – «Регідрон» (розчин для відновлення електролітів при зневодненні).

Як вибрати гарного педіатра?

Вибираємо педіатра для дитини. Що врахувати при виборі дитячого лікаря

Чем обычно болеют дети летом?

Существует список так называемых летних болезней, которые чаще всего обостряются у детей именно в жаркое время года.

Анализ крови у ребенка: расшифровка

Общий анализ крови - главная диагностика состояния организма ребенка, поэтому важно уметь расшифровать полученный результат.

Комаровський: які ліки не потрібно вживати разом із антибіотиками

Лікар Комаровський розповів, що паралельно з антибіотиками дітям не потрібно давати ліки "для імунітету", "для кишечника" чи "проти алергії".

Как выбрать врача для ребенка?

Побороть детские заболевания можно только при одном условии: нужно доверять своему лечащему педиатру. Во всех случаях успех выздоровления и ребенка, и взрослого...
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю