Болить серце: які причини і як собі допомогти

Кардіолог Ганна Солощенко розповіла, чому може виникати біль в області серця, і що робити при справжніх проблемах з серцем.

Біль в області серця: причини та лікування
Біль в області серця: причини та лікування
Фото з відкритих джерел

На жаль, сьогодні через війну не кожен українець може отримати кваліфіковану медичну допомогу чи пройти обстеження. А кількість скарг на біль у серці лише збільшується. Кардіолог розповідає про типи болю в області серця, а також про те, як собі допомогти.

Головне, що потрібно розуміти: біль у серці – це далеко не завжди проблема самого серця. Існує кілька причин того, що ви відчуваєте біль у грудях.

«Проекція болю на поверхню нашого тіла не завжди відповідає розташуванню хворого органу. Тобто може боліти в одному місці, а орган, з яким не все гаразд, може знаходитись в іншому. Пояснення цьому феномену полягає в розташуванні нервових сплетінь, до яких, ніби електричні дроти, збігаються нерви, що відповідають за різні органи та тканини. Та й в проекції серця знаходиться ще чимало органів, окрім серця: легені, шлунково-кишковий тракт, ребра, м’язи тощо», – пояснює Ганна Солощенко.

Чому болить в області серця?

Давайте розберемося, чому людина може відчувати біль у серці. Кардіолог перерахувала 5 причин такого болю:

Біль у хребті, ребрах, міжреберних м’язах, нервах

Це – найчастіша причина «болю в серці». Лікарі називають такий біль радикулярним. Такий біль стає сильнішим, коли людина вдихає або кашляє, змінює положення тіла або окремої кінцівки. Зазвичай пацієнти описують цей біль як «кілок наскрізь» (це стосується болю в грудному відділі хребта). Якщо це міжреберна невралгія, біль відчувається, відповідно, в ребрі. Такий біль може тривати довго: від кількох годин до кількох днів. Причини невралгії: переохолодження або тривале знаходження у незручному положенні.

Що робити? Такий «біль у серці» потрібно лікувати протизапальними мазями або іншими протизапальними препаратами (таблетки, ін’єкції, свічки). Також не забувайте зігрівати місце, де болить, теплим шарфом.

Які ліки повинні бути вдома у гіпертоніка?

Біль у серці на фоні тривоги

«Хронічний стрес, втома, недосипання можуть викликати тривожний розлад. Назвемо ці болі «тривогою під час війни». У таких випадках біль в області серця може бути тривалий, годинами, днями, носити ниючий, колючий характер, не пов’язаний із фізичними навантаженнями та положенням тіла», – каже Ганна Солощенко.

Що робити? Приймайте заспокійливі препарати, практикуйте аутотренінг, медитацію, дихальні вправи. А головне – забезпечте собі повноцінний сон, не нехтуйте фізичними вправами, частіше бувайте на свіжому повітрі.


Болі при захворюваннях шлунково-кишкового тракту

Насамперед це проблеми зі шлунком, стравоходом та підшлунковою залозою. Такі проблеми теж часто «маскуються» під біль у серці. Основні причини захворювань ШКТ: нерегулярний прийом їжі, нездорове харчування, стрес.

«Болі в таких випадках, як правило, пов’язані із прийомом їжі або його відсутністю. «Голодні» болі, коли ви певний час не приймали їжу, характерні для гастриту із підвищеною кислотністю або виразкової хвороби. Болі одразу після їжі (взагалі або після певної їжі) – для проблем, пов’язаних із шлунком. Для виразкової хвороби дванадцятипалої кишки та проблем із підшлунковою характерний біль через годину-півтори після прийому їжі.
Болі частіше пекучого характеру», – пояснює кардіолог.

Якщо у людини гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (їжа разом з шлунковим соком повертається зі шлунка у стравохід), присутні печія та кисла відрижка.

Що робити? Приймайте інгібітори протонної помпи («Омепразол», «Пантопразол» тощо). Паралельно – препарати, що захищають слизову шлунка та стравохода («Гавіскон подвійної дії», «Алмагель» тощо).

Як боротися зі стрибками тиску?

Болі через проблеми з органами дихання

Такі болі можуть мати різні локалізацію та характер, найчастіше вони супроводжуються кашлем, підвищенням температури тіла, симптомами ГРВІ.

Що робити? Лікар призначає відхаркувальні засоби (в окремих випадках – антибіотики).

Болі в серці, пов’язані безпосередньо з серцево-судинною системою

Кардіологи кажуть, що біль у серці при проблемах з самим органом зазвичай пекучий, людина відчуває неприємний тиск у грудях. Такий біль у серці виникає на фоні фізичних навантажень (біг, швидка ходьба, підйом сходами тощо). Біль проходить у стані спокою або після прийому «Нітрогліцерину». Підвищення тиску теж може викликати біль у серці – це називається стенокардією.

«Болі часто поширюються в ліву руку або обидві руки, шию, нижню щелепу або в міжлопаткову область. Болі при інфаркті (якщо він, на жаль, відбувся) можуть бути просто інтенсивнішими або сильним проявом стенокардії (якщо вона вже турбувала раніше), можуть мати трохи інший характер та виникати вперше. Якщо ви відчули подібні болі, треба зробити все можливе, аби дістатися медичної допомоги, лікарні, зняти ЕКГ. Якщо це неможливо, лікування полягає в нормалізації тиску за допомогою антигіпертензивних препаратів, розрідження крові («Аспірин» 75-100 мкг та/або «Клопідогрель» 75 мг на день), вживанні бета-блокаторів («Бісопролол», «Метопролол», «Небіволол» – якщо немає зниженого пульсу або тиску), вживанні нітратів короткої дії під язик при нападах болю («Нітрогліцерин», «Ізокет спрей» тощо – якщо немає зниженого тиску, бо дуже падає тиск) або тривалої дії всередину («Кардикет», «Нітросорбід» тощо)», – рекомендує кардіолог.

Якщо ваше серце болить саме так, як описано в цьому пункті, але у вас немає змоги дістатися лікарні, ви можете знайти в інтернеті безліч контактів кардіологів, які надають консультації онлайн. Обов’язково подзвоніть на номер 103 – диспетчер швидкої допомоги дасть поради, як діяти.



Щоб залишити коментар, необхідно авторизуватися

Коментарі

Коментарі відсутні


Читайте також:

Когда нужно бежать проверять сердце?

Чтобы предотвратить болезни сердца и сосудов, нужно изменить образ жизни и регулярно проходить некоторые обследования. Какие - рассказывает кардиолог

Проверка сердца в домашних условиях

Существуют домашние тесты, чтобы проверить работу сердца. Среди них - тест с водой, тест с подсчетом пульса и проба Штанге.

Стенокардія: що це і як лікувати?

Стенокардія – це стабільна форма ішемії серця. Найчастіше стенокардію викликають атеросклеротичні бляшки в судинах, що живлять серце. Іноді ішемія і кисневе голодування може бути наслідком спазму судин – таку стенокардію називають вазоспастичною. Також стенокардія можлива при ураженні капілярів та невеликих судин.

Холтер-моніторинг: що це та навіщо його призначають

При деяких захворюваннях серця відбувається порушення його функціональної активності. Холтер призначають при нападах порушення серцевого ритму, при порушеннях частоти скорочень серця (надто повільні скорочення або, навпаки, занадто часті).

9 симптомів проблем із серцем: не ігноруйте їх

Часто люди думають: якщо серце не болить, то й проблем немає, хоча захворювання серцево-судинної системи – найпоширеніша причина смертності у всьому світі. Виявляється, існують симптоми проблем з серцем, які можуть турбувати людину навіть кілька років до того моменту, поки виникне напад стенокардії чи навіть інфаркт.

Кардиологи рассказали, как восстановить сердце после коронавируса

Врачи предупреждают, что на фоне болезни чаще всего страдает именно сердце. По статистике, проблемы с сердцем в постковидный период испытывает примерно треть пациентов. Если у вас легкая форма коронавируса, начинать восстанавливать сердце можно уже на 10-й день болезни.

Народні засоби при аритмії

Часто на аритмію скаржаться ті, хто постійно відчуває стрес, емоційні потрясіння. Крім того, аритмія може розвинутись у людей із зайвою вагою, у тих, хто мало рухається, їсть шкідливу їжу (солоне, жирне, гостре), зловживає кофеїном та алкоголем.

Симптомы сердечного приступа. Об этом должен знать каждый!

При сердечном приступе возникает боль в груди давящего, жгущего, сжимающего характера, при этом появляется одышка, резкая слабость и нехватка воздуха. Срочно вызывайте скорую помощь
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю