Розлад харчової поведінки: симптоми, види, причини

Що таке розлад харчової поведінки і чому він виникає?

Як зрозуміти, що у вас розлад харчової поведінки
Як зрозуміти, що у вас розлад харчової поведінки
Фото из открытых источников

Існує багато різних харчових розладів, в основі яких – проблеми з психічним здоров’ям, коли людина неадекватно ставиться до їжі та до свого зовнішнього вигляду. При таких розладах людина не сприймає себе такою, як вона є, постійно думає про свій зовнішній вигляд і впевнена, що її щастя залежить виключно від зовнішності.

Найпоширеніші розлади харчової поведінки (РХП) – це анорексія (невротична чи по очищеному типу), булімія, компульсивне переїдання. Буває навіть так, що ці розлади комбінуються.

Людина з РПХ не приймає себе, у неї підвищена тривожність, депресія, самоізоляція, вона уникає певних продуктів або, навпаки, обирає лише якісь конкретні. При РПХ часто є самопокарання після їжі (наприклад, треба поголодувати, побігати або до виснаження позайматися у залі).

Що буде, якщо на місяць відмовитись від цукру

Як зрозуміти, чи є розлад харчової поведінки

Сьогодні багато людей дбають про своє здоров’я: правильно харчуються, дотримуються дієт і займаються спортом. Але як зрозуміти, де золота середина і чи така турбота про здоров’я не переросла у розлад харчової поведінки?

Якщо ви хочете схуднути чи, навпаки, набрати вагу, головне правило – не мучити себе. Не можна бути постійно голодним або тренуватися до запаморочення. Тому якщо ви помітили у себе такі крайнощі, швидше за все, це початок розладу харчової поведінки. Ви не повинні карати себе спортом і відмовою від їжі – бо це вже точно не про здоров’я. Також тривожним дзвіночком є те, що ви постійно у розмовах з іншими обговорюєте своє тіло, їжу і дієти. Якщо ви постійно пробуєте все нові й нові дієти, різні методики харчування, відмовляєтесь від тих чи інших продуктів – це також розлад харчової поведінки.

Зверніть увагу на те, як ви ставитесь до власного тіла. Якщо воно викликає у вас відразу і ви просто не можете дивитися на себе у дзеркало, це не лише занижена самооцінка, а й РХП.

Помітили у себе якісь з цих моментів? Рекомендуємо одразу звернутися до психолога, щоб розібратися у причинах і вчасно їх пропрацювати.

Причини розладу харчової поведінки

Причин РХП існує безліч, але основні серед них – такі:

  1. Психологічні причини, такі як стрес, тривога, депресія або низька самооцінка.
  2. Генетичні чинники, які можуть призводити до розвитку різних розладів харчування. Якщо хтось в роду страждав на РХП, ризики такого розладу у їхніх родичів збільшуються у 10 разів. Доведено, що на 60% анорексія чи булімія – це спадкова проблема.
  3. Сприйняття деяких продуктів як «заборонених» або «шкідливих», що може призвести до обмеження їх споживання.
  4. Соціокультурні фактори, такі як стандарти краси та ідеали тіла, які можуть впливати на харчові звички людини. У людей з низькою самооцінкою, негативним емоційним досвідом ризики розладу харчової поведінки зростають.
  5. Медичні причини, такі як проблеми зі шлунково-кишковим трактом, що можуть вплинути на апетит та сприйняття їжі.
  6. Спроби контролювати вагу або форму тіла, що може призводити до недоїдання або переїдання.
  7. Недостатнє розуміння правильної харчової поведінки та відсутність навичок з раціонального харчування.
  8. Травматичні події у житті. Часто на розлад харчової поведінки страждають люди, що стикнулися з насильством (РХП стає своєрідною захисною реакцією).

Окрім того, РХП може розвинутися на фоні якихось сімейних проблем, булінгу у школі чи на роботі, різних життєвих невдач. Виявити справжню причину розладу може досвідчений психотерапевт.


Види розладів харчової поведінки

Існує багато різних розладів харчової поведінки, але основні серед них – такі:

  1. Переїдання. Надмірне споживання їжі, незалежно від почуттів голоду.
  2. Недоїдання. Обмеження кількості споживаної їжі, що може призвести до дефіциту поживних речовин.
  3. Жорстке дотримання дієти. Нав'язування собі строгого режиму харчування, що може викликати стрес та тривожність.
  4. Жорсткі обмеження (анорексія). Виключення цілих груп продуктів з раціону через переконання у їхній небезпеці або шкідливості, а також практично повна відмова від їжі.
  5. Періодичне переїдання. Поєднання переїдання з обмеженням їжі, що може призвести до коливання ваги та погіршення здоров'я.
  6. Компульсивне переїдання. Безконтрольне споживання великої кількості їжі у відповідь на емоційний стрес.
  7. Нездорова одержимість правильним харчуванням (орторексія). Зазвичай це стосується саме якості їжі, а не її кількості.
  8. Булімія. Циклічне чергування переїдання та очищення організму (блювання, прийом діуретиків, клізми).
  9. Дранкорексія. При цьому розладі людина зменшує калорійність свого раціону таким чином, щоб зберегти калорії для вживання алкоголю.
  10. Прегорексія. Такий розлад харчової поведінки буває у вагітних жінок, що бояться набрати зайві кілограми. Це може негативно вплинути на майбутню дитину.

10 продуктів, що покращують метаболізм

Симптоми розладів харчової поведінки

Часто люди, що страждають на РХП, не визнають або не розуміють, що у них є проблема. На які симптоми звернути увагу, щоб розпізнати розлад харчової поведінки:

  • Надмірне вживання їжі або постійне відчуття голоду.
  • Обмеження вживання їжі або відмова від певних груп продуктів.
  • Постійні думки про їжу, кількість калорій і вагу.
  • Відчуття відрази до власного тіла і перебільшений контроль над вагою.
  • Занадто зосереджена увага на власному споживанні їжі.
  • Відчуття відчаю та негативне сприйняття себе.
  • Постійні стрес і тривога, пов'язані з харчуванням та вагою.
  • Підвищена чутливість до критики та коментарів про зовнішність.
  • Постійні виснажливі дієти, націлені на зменшення ваги тіла.
  • Надмірні заняття спортом.
  • Пропуски прийомів їжі і відсутність голоду.
  • Прийом різних препаратів для зниження ваги, блювання.
  • Соромно їсти при інших людях, навіть при близьких.
  • Часті запаморочення і загальна слабкість.


Ускладнення розладів харчової поведінки

У залежності від того, на який саме РХП страждає людина, можливі ті чи інші проблеми зі здоров’ям. Ось найпоширеніші:

  • акне, прищі на шкірі;
  • аменорея (відсутність менструації);
  • карієс та випадіння зубів;
  • випадіння волосся;
  • діарея або запори;
  • набряки через затримку води в організмі;
  • остеопороз (крихкі кістки);
  • дефіцит вітамінів В3 і С;
  • серцева недостатність;
  • дисбаланс електролітів;
  • самогубство або смерть від ускладнень РХП.

Якщо ви помітили у себе або близької людини симптоми розладу харчової поведінки, відразу зверніться до психотерапевта, адже ця проблема може викликати пошкодження внутрішніх органів і бути небезпечною для життя.


Щоб залишити коментар, необхідно авторизуватися

Коментарі

  • четвер, 11 квітня Fatima
    В мене в стані постійної тривоги шлунок постійно стоїть, підкажіть дієві методи вже все спробувала


Читайте також:

Як лікувати депресію та як розпізнати непрофесійного психіатра?

Помірну та важку депресію лікують як ліками, так і психотерапією. Але у країнах, де рівень доходів низький або середній (Україна належить саме до таких держав) люди часто взагалі не звертаються до лікарів по допомогу або ця допомога є недостатньою. Статистика свідчить, що люди з депресією навіть приховують від лікарів сімейної практики те, що страждають на депресію.

Що варто знати про «Гідазепам»?

Якщо ви будете кожного разу при панічній атаці приймати «Гідазепам», то це лише погіршить ситуацію – атаки переростуть у панічний розлад. Не потрібно приймати «Гідазепам» «профілактично» (перед походом до торгового центру, поїздкою у транспорті тощо). Кожного разу у вас буде формуватися уникаюча поведінка, залежність від препарату, з часом потрібна буде все більша і більша доза.

8 вправ для самодопомоги при стресі: поради психолога

Усі ми зараз перебуваємо у стресі і тривалому нервовому напруженні, що негативно відображається також і на фізичному стані організму. Психолог Лапушинська Т.О. пропонує 8 вправ на уяву, що допоможуть нормалізувати емоційний стан.

Как защитить ребенка от «групп смерти»

В последнее время участились детские самоубийства, вызванные участием детей в так называемых группах смерти в интернете. Как понять, что ребенок в опасности?

10 простых способов избавится от депрессии

Человек с депрессией может чувствовать себя беспомощным, но это не так! Кроме работы с психотерапевтом и в некоторых случаях, медикаментозного лечения, есть несколько способов бороться с депрессией самостоятельно. Добавление в режим дня физической активности и здорового питания, изменение образа мышления - это естественные способы борьбы с депрессией. Начните придерживаться этих советов прямо сейчас, что бы они помогли чувствовать себя лучше.

Как избавиться от панических атак?

Паническими атаками страдает 5 % всех людей, но опасности для здоровья они не несут. Но если человек не будет обращаться за помощью к специалисту, панические атаки существенно ухудшат качество его жизни

Что такое чувствительная к отказу дисфория?

Люди страдающие синдромом дефицита внимания и гиперактивности ( СДВГ ) имеют сложности с концентрацией и усидчивостью. У большинства таких людей, так же отмечается повышенная чуствительность к тому что о них думают и говорят другие люди - это называют чуствительной к отказу дисфорией ( ЧОД ). ЧОД не является медицинским диагнозом, это термин описывающий определенные сиптомы при СДВГ.

Сервисы чтобы найти психолога онлайн

Выбор психолога – сложный и ответственный процесс. Ошибка будет дорого стоить для душевного здоровья. Если попадется специалист, который не будет...

Паникующие пациенты с ковидом «рушат» свое здоровье

Когда пациент с коронавирусом начинает сильно тревожиться и паниковать, страдает его иммунная система и появляются психические расстройства

Лучшие успокоительные препараты без рецепта

При ситуационном стрессе можно применять безрецептурные успокоительные препараты. Мы составили топ-5 самых эффективных лекарств для лечения тревожности

Врачи рассказали, как победить «карантинную депрессию»

В условиях самоизоляции у многих людей началась депрессия. Психологи рассказали, как избавиться от депрессии

Нужно ли говорить ребенку, что Деда Мороза не существует?

Часто родители дошкольников и первоклассников начинают задумываться, может, пора сказать своему ребенку о том, что на самом деле Деда Мороза не существует? Психологи считают, что это нужно сделать тогда, когда ребенок будет сам готов.

Психолог, психотерапевт и психиатр: в чем разница?

У каждого из нас в жизни время от времени бывают психологические трудности, с которыми самому справиться тяжело - нужна помощь специалиста. Но к кому же обратиться? Кого правильно выбрать: психолога, психотерапевта или психиатра? Попробуем разобраться.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю