Як лікувати депресію та як розпізнати непрофесійного психіатра?
Лікар-психіатр Євген Скрипник на своїй сторінці у Facebook поділився порадами, як позбутися депресії та як зрозуміти, що лікар лікує вас неправильно.
Депресію викликають такі само внутрішні фактори, як і інші захворювання. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресія – найпоширеніший психічний розлад. У світі нараховується понад 300 млн людей з діагностованою депресією. Депресія – це не коливання настрою, не емоційні реакції на якісь буденні негаразди, а повноцінна хвороба, що у найгіршому випадку може закінчитися самогубством. Є навіть жахлива статистика: щороку 800 тис. людей у світі скоюють самогубство на фоні депресії, причому це переважно люди 15-29 років.
Помірну та важку депресію лікують як ліками, так і психотерапією. Але у країнах, де рівень доходів низький або середній (Україна належить саме до таких держав) люди часто взагалі не звертаються до лікарів по допомогу або ця допомога є недостатньою. Статистика свідчить, що люди з депресією навіть приховують від лікарів сімейної практики те, що страждають на депресію.
Що робити, якщо у вас депресія
Лікар-психіатр Євген Скрипник радить, окрім того, що обов’язково потрібно звернутися до фахівця, такі супутні методи боротьби з депресією:
- Нормальне повноцінне харчування, достатній сон та фізична активність. Навіть якщо ви не хочете всього цього робити, змушуйте себе!
- При депресії людина уникає спілкування і людних місць. Але ви, знову-таки, повинні старатись робити над собою зусилля. Ходіть в улюблений магазин (супермаркет), купуйте те, що раніше приносило вам задоволення. Через деякий час ваш мозок «згадає», що все це допомагало виробленню «гормонів щастя».
- Пізніше ви вибудуєте список різних видів діяльності, що є важливими: покупки, чашка кави у кафе, спілкування з друзями, тренування у спортзалі, виїзд на природу на вихідних тощо.
- Поступово пориньте у те, що колись приносило вам радість та задоволення і було невід’ємною частиною вашого життя. Потроху повертайтеся до цієї діяльності: спочатку без ентузіазму, через силу, без колишньої насолоди…
- Ви відчуєте, що поступово мозок «згадає», як отримував радість від усього цього – депресія почне відступати! Все це називається «поведінкова активація».
- А якщо до цих щоденних дій ви додасте призначені лікарем антидепресанти, процес піде набагато швидше. Не бійтеся психіатрів, ліків! Депресія – це серйозна хвороба, яка сама по собі не пройде.
Як зрозуміти, що ваш психіатр – непрофесійний
У іншому своєму дописі Євген Скрипник розповідає, від якого психіатра краще відразу тікати: він точно не вилікує вашу депресію. Зверніть увагу на такі моменти:
- Лікар встановив вам діагнози, яких не існує (ВСД, невроз, органічний розлад, ендогенне захворювання, неврозоподібна чи млявоплинна шизофренія).
- Якщо ваш лікар переконує вас, що ніякої депресії у вас немає, бо ви доглядаєте за собою (робите зачіску, ходите до косметолога тощо).
- Для діагностики депресії лікар відправляє вас здати аналізи на кортизол та серотонин.
- Коли лікар запевняє, що панічні атаки – то від проблем зі спиною (треба зняти «зажими» – і все пройде).
- Запевняє, що ваш стан – то негативний вплив «планет і цифр».
- Каже, що розробив свій індивідуальний метод діагностики та лікування тривоги та депресії.
- Займається лікуванням не самої депресії, а лише її симптомів (призначає при панічних атаках такі препарати, як гідазепам чи атаракс, а перед сном рекомендує приймати мелатонін, кветіксол, левану чи сондокс).
- Наполягає на тому, що треба прокапатися («почистити» судини, «підживити» мозок).
- Якщо лікар на першій зустрічі призначає багато препаратів (особливо однієї групи).
- Зниження дозування ліків нижче за ефективне (наприклад, каже: «ви худенька, вам можна всього 10 мг пароксетину або 25 мг золофту»).
- Прописує недієві ліки, що не мають доказової ефективності: валеріана, персен, пустирник, когнум, біфрен, адаптол, мебікар, транвілар, ашваганда тощо.
- Призначає вам БАДи.
- Запевняє, що недоказові ліки насправді чудово працюють – просто у фармкомпаній недостатньо коштів на проведення досліджень.
- Лікує гомеопатією (відразу тікайте).
- Якщо каже, що депресія чи панічні атаки пройдуть, як тільки ви народите дитину.
- Призначає антидепресант на 10-14 днів, а потім рекомендує новий препарат.
- Відміняє антидепресант, як тільки ваш стан покращився.
- Пропонує вам відвідати церкву, будинок для літніх людей, онкодиспансер (каже, що там дійсно погано, а от у вас все добре).
- Запевняє, що ваша депресія – це від лінощів.
- Каже: «Ну а що ви хотіли, зараз же війна, всім погано».
- Мовчки прописує вам якесь лікування, при цьому нічого не пояснюючи, а коли ви питаєте, як і що приймати, відповідає: «Я все написав, почитаєте».
Коментарі