Що робити, якщо різко впав цукор крові

Гіпоглікемія: причини, симптоми, перша допомога.

Як допомогти при гіпоглікемії
Як допомогти при гіпоглікемії
Фото из открытых источников

Гіпоглікемія (зниження рівня цукру в крові) – це не хвороба, а серйозний симптом, викликаний такими факторами, як цукровий діабет, проблеми з печінкою, порушення обміну речовин або деякі пухлини. Гіпоглікемія порушує роботу багатьох органів, у тому числі центральної нервової системи. Цей синдром може викликати порушення свідомості і навіть кому, що є небезпечним для життя. Тому дуже важливо відразу ж допомогти людині у разі перших ознак гіпоглікемії.

Гіпоглікемія: що це?

Гіпоглікемія – синдром, коли концентрація глюкози у крові падає до 3,5 ммоль/л. Людина може впасти в кому при рівні цукру в крові 1,6 ммоль і нижче.
Глюкоза бере участь в енергетичному обміні кожної клітини організму, і якщо її рівень порушується, клітини перестають працювати, особливо це стосується клітин мозку.

Симптоми гіпоглікемії

Падіння рівня цукру в крові відразу відбивається на центральній нервовій системі та внутрішніх органах. Найчастіше гіпоглікемія трапляється у людей, хворих на цукровий діабет. Тому кожна людина та її близькі повинні знати, як зрозуміти, що це гіпоглікемія, та швидко підняти цукор у крові.
При зниженні цукру в крові організм стикається з різким браком енергії, що виявляється у слабкості м'язів та сильному голоді. Симпато-адреналінова система активізується, відбувається викид у кров гормонів стресу. Людина спочатку відчуває сильне серцебиття, збудження нервової системи, страх, дратівливість. При зниженні цукру розширюються зіниці, шкіра стає блідою, починають тремтіти руки. Далі приєднуються такі симптоми гіпоглікемії:
  • загальне нездужання та слабкість;
  • сонливість, загальмованість;
  • неадекватна поведінка;
  • втрата концентрації уваги;
  • головний біль та запаморочення;
  • проблеми з промовою;
  • судоми;
  • втрата свідомості.

Чому падає цукор у крові?

Найчастіше на гіпоглікемію страждають діабетики. Але іноді цукор може різко впасти і з інших причин (фізіологічних та патологічних).
Фізіологічні причини гіпоглікемії:
  • зневоднення;
  • тривалий голод;
  • сильний стрес;
  • надмірні фізичні навантаження (особливо голодний шлунок).
Патологічні причини гіпоглікемії:
  • цукровий діабет (якщо в людини передозування інсуліну чи препаратів для зниження цукру, пропуск прийому їжі, надмірна фізична активність). У діабетиків в організмі невеликий запас глюкози, адже їхня печінка нечутлива до інсуліну. Якщо людина з діабетом голодна, потрібні організму вуглеводи взяти немає звідки;
  • печінкова недостатність, цироз печінки. Печінка нездатна синтезувати глікоген, «запасу цукру» немає, нестача глюкози не поповнюється;
  • ниркова недостатність – організм втрачає цукор із сечею;
  • захворювання органів шлунково-кишкового тракту – організм не засвоює глюкозу з їжі;
  • алкогольне отруєння – етиловий спирт блокує синтез глюкози;
  • сепсис;
  • вроджені порушення обміну вуглеводів (глікогенози, фруктоземія, галактоземія).

Які ускладнення можуть бути при гіпоглікемії?

Якщо людині з різким падінням цукру в крові вчасно не надати першої допомоги, розвивається друга стадія гіпоглікемії. З'являються галюцинації (зорові, слухові, нюхові), відчуття «мурашок по шкірі», фантомного болю.
Потім у людини зникає зір, з'являються судоми, далі – втрата свідомості та кома. Гіпоглікемічна кома має такі ознаки:
  • зниження тонусу очних яблук;
  • слабкий пульс та низький тиск;
  • шкіра волога, липка, бліда;
  • запах ацетону від людини

Як допомогти при різкому падінні цукру в крові?

Якщо у людини різко впав цукор у крові і це початкова стадія гіпоглікемії (немає галюцинацій, судом та порушення свідомості), допомогти можуть вуглеводи:
  1. чай із цукром чи солодкий сік;
  2. льодяник;
  3. столова ложка цукру чи меду;
  4. молочний шоколад (буквально шматочок);
  5. глюкоза у таблетках (зазвичай діабетики, схильні до гіпоглікемії, завжди носять її із собою).
При зниженні рівня цукру людині потрібно запропонувати щось одне із цього списку. Даємо та чекаємо 20 хвилин. Якщо постраждалому не стало краще, потрібно викликати швидку допомогу. Якщо людина знепритомніла, терміново потрібна медична допомога.

Щоб залишити коментар, необхідно авторизуватися

Коментарі

Коментарі відсутні


Читайте також:

«Оземпік»: чарівна пігулка для схуднення?

«Оземпік» впливає на мозкові центри голоду та ситості, на смакові вподобання людини. Тобто може «відвернути» від солодкого, жирного, смаженого і, навпаки, полюбити каші, овочі, рибу тощо. Ще одна дія «Оземпіку» – це сповільнення перетравлення їжі, що в свою чергу зменшує кількість з?їденого і збільшує інтервали між прийомами їжі.

Інсулінорезистентність: причини, симптоми, лікування

Інсулінорезистентність – це стан, коли м’язи, жирова тканина та печінка не можуть нормально засвоювати глюкозу. Підшлункова залоза намагається це «виправити», продукуючи все більше й більше інсуліну. Спочатку це працює, але з часом підшлункова виснажується, а організм перестає бути чутливим до інсуліну.

Як зрозуміти, що у щитоподібній залозі є вузол?

Часто вузол щитовидки, якщо немає ніяких скарг, виявляють під час профілактичного огляду. Лише лікар-ендокринолог, маючи клінічну картину і анамнез захворювання, може виявити причину вузла і призначити правильне лікування.

10 способів знизити цукор в крові

За статистикою, в Україні біля 200 тисяч людей хворіють на тяжку форму цукрового діабету. Приблизно така сама кількість пацієнтів має діагноз «предіабет».

Ковид провоцирует развитие диабета, особенно у детей

Судя по исследованиям, проведенным учеными США, Италии и Китая, у каждого седьмого пациента с коронавирусом впервые был диагностирован сахарный диабет. Риск развития диабета у детей в течение месяца после заражения коронавирусом увеличивается в 2,5 раза.

Чим швидко знизити рівень цукру без медикаментів?

Підвищений рівень цукру (глюкози) в організмі становить небезпеку для здоров'я. Надлишковий цукор викликає серйозні проблеми: від погіршення роботи окремих органів та систем до діабетичної коми, яка може викликати смерть.

Как понять, что вам не хватает йода?

Как заподозрить у себя нехватку йода, насколько опасно это состояние и в каких продуктах содержится йод?

Как понять, что у вас гормональный сбой и какие анализы сдать

Существуют симптомы, по которым можно заподозрить у себя нарушение гормонального фона. Если нужно определить причину плохого самочувствия или проблем о здоровьем, нужно сдать анализы на гормоны

КОРТИЗОЛ

КОРТИЗОЛСьогодні мова піде про гормон стреса  - коритизол - стероїдний гормон, що виробляється в ОРГАНІЗМІ у великій кількості у стресових ситуаціях. Своєю чергою,...

Дагностика и лечение заболеваний щитовидной железы

Основной причиной заболеваний щитовидной железы является чрезмерное или недостаточное производство гормонов щитовидной железы, а лечение, в свою очередь направлено на нормализацию уровня гормонов в организме. Гипертиреоз требует лечения, направленого на уменьшение продукции гормонов щитовидной железы, в то время как при гипотиреозе необходима заместительная гормональная терапия. Как правило, наиболее эффективными способами корректировки уровня гормонов является медикаментозная терапия и хирургия. Другие
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАШКОДИТИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю